Ligj i ri në Indi kundër LGBT, u ndalohet përdorimi i disa produkteve

Publikuar tek: bota, më 14:11 28-03-2015 Ligj i ri në Indi kundër LGBT, u ndalohet përdorimi i disa produkteve

Një ligj i ri kundër komuniteti LGBT në Indi, ka ngjallur reagime të forta në këtë vend, pasi atyre u ndalohet të përdorin disa produkte të ndryshme që shiten në treg.

Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook është bashkuar me bizneset e tjera, produktet e të cilave ndalohen që të përdoren nga klientët lezbikë dhe homoseksualë sipas ligjit indian.

“Ne jemi të zhgënjyer thellësisht nga ligji i ri indian. Apple është e hapur për të gjithë”, ka shkruar Cook i cili ka pranuar tetorin e vitit të kaluar që është homoseksual dhe është krenar për preferencën e tij seksuale.

Të tjerë sipërmarrës të bizneseve të mëdha i janë bashkuar nismës që biznesi i shërben të gjithëve. Aktivistët e të drejtave civile në SHBA kanë dalë kundër projektligjit. Governatori i qeverisë indiane nga ana e tij këmbëngul që ligji nuk ka të bëjë me diskriminimin e këtij grupi.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01059889793396
array(1) { ["section"]=> string(73) "ligj-i-ri-ne-indi-kunder-lgbt-u-ndalohet-perdorimi-i-disa-produkteve-7192" }