Ligji i ri: Nëse vjedh për të mbijetuar nuk është krim

Publikuar tek: bota, më 15:04 30-10-2015 Ligji i ri: Nëse vjedh për të mbijetuar nuk është krim

“Projekt-ligji për çështjet penale duhet të bëjë një dallim të qartë mes të vjedhurit për të mbijetuar dhe vandalizmit të infrastukturës esenciale”, ka propozuar kreu i “Lirisë Ekonomike”

Ndërsa anëtari i Lirisë Ekonomine, Nicholous Khoza tha se projekt-ligji i ri në Afrikën e Jugut do të dënojë edhe ata që përpiqen të mbijetojnë kur shteti dështon t’i ndihmojë. Varfëria e skajshme në Afrikën e Jugut, ka bërë që krimi të rritet ndjeshëm në vitet e fundit.

Mijëra qytetarë vjedhin ushqime, kabllo energjie apo sende të tjera që më pas i shesin për të siguruar bukën e gojës, por janë të shumtë ata që përfundojnë në burg. Shoqata e Lirisë Ekonomike kërkon që në projekt-ligjin e ri të përfshihet një ndarje e qartë midis vandalizmit të pronës dhe vjedhjes për të mbijetuar.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013226985931396
array(1) { ["section"]=> string(59) "ligji-i-ri-nese-vjedh-per-te-mbijetuar-nuk-eshte-krim-24315" }