Lihet i lirë ish-drejtori i Tatimeve Ismail Muça, u arrestua gabimisht

Publikuar tek: aktualitet, më 11:26 21-05-2015 Lihet i lirë ish-drejtori i Tatimeve Ismail Muça, u arrestua gabimisht

Policia ka sqaruar arrestimin e ish-drejtorit të Tatimeve në Tiranë, ku sipas njoftimit të policsë, Muça është arrestuar gabimisht pasi emri i tij nuk ishte hequr nga sistemi i personave në kërkim. 

"Nga ana e Seksionit të kërkimit është bër heqja nga kërkimi i shtetasit Ismail Muça, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë me vendim nr 456 Akti, i ka dhënë pafajsinë këtij shtetasi. Nga ana jonë është lënë i lirë", sqaron policia.


Ish-drejtori i Tatimeve, Ismail Muça do të rikthehet sërish në burg. Gjykata e Tiranës ka dhënë masën “arrest me burg” për ish- drejtorin Muça, i cili akuzohet për “shpërdorim detyre”.

Vendimi i gjykatës vjen pas vendimit të dhënë më datë 5 maj, ku gjykata shpalli të pafajshëm Muçën, i cili akuzohej si i përfshirë  në një skemë mashtruese me rimbursimin e  TVSH-së.

Prokuroria kishte kërkuar për Muçën dënimin me 14 vite burg  burg për veprat penale "të vjedhjes duke shpërdoruar detyrën  të kryer në bashkëpunim", si dhe " falsifikim të dokumnteve" dhe "pastrim të produkteve të veprës penale".

Ndërsa shtatë persona të tjerë bashkëpunëtorë në këtë skemë mashtruese janë shapallur fajtor nga gjykata.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ishin shpallur në kërkim, Policia e Tiranës arreston 12 persona
Shembet masivi shkëmbor, humb jetën minatori »
Article Logic
Execution time: 0.011143922805786
array(1) { ["section"]=> string(75) "lihet-i-lire-ish-drejtori-i-tatimeve-ismail-muca-u-arrestua-gabimisht-11648" }