Linja e dytë më e gjatë në botë, treni niset nga Londra ja ku mbërrin

Publikuar tek: bota, më 14:50 30-04-2017 Linja e dytë më e gjatë në botë, treni niset nga Londra ja ku mbërrin

Për herë të parë treni i mallrave që lidh  Londrën me Kinën ka mbërritur në qytetin lindor të Kinës Yiwu.

“Treni i mallrave, që kishte lënë qytetin britanik më 10 prill, hyri në orën 01:30 GMT në stacionin e Yiwus, një qytet me dy milionë banorë në jug të Shangait”, konfirmoi ndërmarrja kineze, përgjegjëse e këtij operacioni shrkuan DW.

Nga piknisja në Londër deri në Yiwo treni përshkoi Francën, Belgjikën, Gjermaninë, Poloninë, Bjellorusinë, Rusinë dhe Kazakistanin. Prej më shumë se 12 000 kilometra, rruga Londër-Yiwu është linja e dytë hekurudhore më e gjatë në botë pas linjës Kinë-Madrid, inauguruar në vitin 2014. Londra është tashmë qyteti i 15-të i Evropës që siguron shërbim të rregullt transporti me lindjen e largët nëpërmjet kësaj linje që synon të jetë më e mirë se transporti ajror dhe më i shpejtë se transporti detar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Silvio Berlusconi shtrohet me urgjencë në spital, i ndodh e papritura
Thellohet censura në Turqi, qeveria bllokon aksesin në Wikipedia pa ndonjë arsye »
Article Logic
Execution time: 0.0096549987792969
array(1) { ["section"]=> string(74) "linja-e-dyte-me-e-gjate-ne-bote-treni-niset-nga-londra-ja-ku-mberrin-76963" }