Lionel Messi është lojtari më i shtrenjtë në botë, ja sa vlen

Publikuar tek: bota, më 16:00 12-06-2015 Lionel Messi është lojtari më i shtrenjtë në botë, ja sa vlen

Lionel Messi i Barcelonës në “La Liga” është lojtari më i shtrenjtë në botë, sipas të dhënave të fundit nga Football-Observatory.

Por megjithëse tifozët gjithmonë diskutojnë se kush është lojtari më i mirë në botë, Messi apo Ronaldo, nga vlera monetare Messi e kalon Ronaldon me rreth 100 milionë dollarë.

Përveç moshës, vlera e lojtarëve është përcaktuar në bazë të një formule që konsideron punën e një lojtar, pozicion, statusin e kontratës, dhe përvojën, si dhe performancën dhe konkurrencën e nivelit të ekipit të tij aktual.

Ja kush janë 20 lojtarët më të vlefshëm në botë:

1.Lionel Messi (Barcelona) — $287.8-316.6 milion

2.Eden Hazard (Chelsea)  — $152.7-167.9 milion

3.Cristiano Ronaldo (Real Madrid)  — $127.7-140.6 milion

4.Neymar (Barcelona) — $101.0-111.0 milion

5.Sergio Agüero (Manchester City) — $88.2-97.0 milion

6.Raheem Sterling (Liverpool) — $83.1-91.3 milion

7.Paul Pogba (Juventus) — $79.3-87.2 milion

8.Diego Costa (Chelsea) — $78.8-86.7 milion

9.Alexis Sánchez (Arsenal)  — $76.4-84.1 milion

10.James Rodríguez (Real Madrid)  — $70.5-77.6 milion

11.Luis Suárez (Barcelona)  — $67.6-74.4 milion

12.Antoine Griezmann (Atlético Madrid)  — $66.5-73.2 milion

13.Cesc Fàbregas (Chelsea)  — $66.2-72.7 milion

14.Isco Alarcón (Real Madrid)  — $64.5-70.9 milion

15.Harry Kane (Tottenham)  — $60.3-66.4 milion

16.Gareth Bale (Real Madrid)  — $57.8-63.6 milion

17.Philippe Coutinho (Liverpool)  — $56.8-62.6 milion

18.Thibaut Courtois (Chelsea)  — $56.7-62.4 milion

19.Oscar dos Santos (Chelsea)  — $53.6-59.0 milion

20.Karim Benzema (Real Madrid)  — $50.3-55.4 milion

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012423038482666
array(1) { ["section"]=> string(66) "lionel-messi-eshte-lojtari-me-i-shtrenjte-ne-bote-ja-sa-vlen-13397" }