Liria e medias/ Përmirësohet Shqipëria, ngjit 3 vende

Publikuar tek: aktualitet, më 09:03 12-02-2015 Liria e medias/ Përmirësohet Shqipëria,  ngjit 3 vende Renditja e vendeve për lirinë e medias

Raporti i "Reporterëve pa Kufij" për lirinë e medies e ka renditur Shqipërinë 3 vende më lart, krahasuar me vitin e kaluar. Situata është përmirësuar në aspektin e lirisë në mediat shqiptare, pasi nga vendi i 85-të vitin e kaluar, Shqipëria u vendos këtë vit në vendin e 82 në renditjen botërore.

Por para nesh në renditje ndodhet Serbia, vendi i 67-të, ndërkohë që Kosova mban numrin 87, 5 vende pas nesh.

Të dhëna shqetësuese raporti jep për situatën e gazetarëve në botë. 13 gazetarë janë vrarë gjatë vitit 2015, ndërkohë që 165 të tjerë janë burgosur.

Vendet e para në klasifikimin për lirinë mediatike i mbajnë Finlanda, Norvegjia dhe Danimarka. Në fund të renditjes janë Turkmenistani, Korea e Veriut dhe Eritrea,  duke shënuar kështu performancën më të keqe.

Ndërkohë Franca ka ngjitur një vend më lart, nga të 39-tët në të 38-tët, SHBA-të e kanë ulur pozitën e tyre me 3 vende duke u renditur të 49-tët,  po kështu Japonia me dy vende më poshtë dhe Kina dy vende më poshtë, të  176-tët në renditje, Rusia ka rënë 4 vende më shumë dhe Irani ka mbajtur pozitë të pandryshuar.

Ulja më e madhe në renditje shënohet nga Brazili, me 12 vende më poshtë, krahasuar me një vit më parë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shtyhet vendimi për projektin e parkingjeve private
Transporti në grevë/Bashkia : Nuk rritet çmimi i biletës, Sindikata: Jo kërcënime ndaj nesh »
Article Logic
Execution time: 0.011230945587158
array(1) { ["section"]=> string(56) "liria-e-medias-permiresohet-shqiperia-ngjit-3-vende-3105" }