Liroi Alket Hatiajn, ministrja Gjonaj kërkon shkarkimin e gjyqtarit të Durrësit

Publikuar tek: barometri, më 07:16 13-01-2018 Liroi Alket Hatiajn, ministrja Gjonaj kërkon shkarkimin e gjyqtarit të Durrësit

Disa muaj pas lirimit të Alket Hatiajt, i njohur edhe si “bosi i drogës”, nga gjyqtari Durrësit Petraq Curri, ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka kërkuar shkarkimin e tij.

Kërkesa është bërë në KLD, ndërsa GHjonaj kërkon po ashtu edhe hetim displinor për gjyqtaren e Krujës, Enkelejda Hoxha.

Gjatë hetimit disiplinor ka rezultuar se gjyqtari Petraq Curri ka kryer shkelje të rënda profesionale që diskreditojnë rëndë pozitën dhe figurën e gjyqtarit në dhënien e vendimit për mosmiratimin e arrestit të shtetasit Alket Hatija dhe lirimin e tij.

Nga ana tjetër, gjyqtarja Enkeleida Hoxha ka vendosur lirimin me kusht të të dënuarit Genc Tafili disa javë më parë nga burgu 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024676084518433
array(1) { ["section"]=> string(85) "liroi-alket-hatiajn-ministrja-gjonaj-kerkon-shkarkimin-e-gjyqtarit-te-durresit-106396" }