Listat, gjobitet PS-ja e Edi Ramës (SHUMA E MAJME)

Publikuar tek: aktualitet, më 11:58 07-05-2017 Listat, gjobitet PS-ja e Edi Ramës (SHUMA E MAJME)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e ditës së sotme shqyrtoi dhe miratoi projektvendimet, “Për miratimin e listave shumemёrore të disa partive politike, për zgjedhjet për Kuvendin e Shqipërisë të vitit 2017”.

Në këtë mbledhje KQZ i ka vendosur Partisë Socialiste një gjobë prej 1 milion lekësh për mosrespektimin e kuotës gjinore. Konkretisht në qarkun e Beratit, PS ka vetëm një kandidate femër, ku ligji e thotë se 30% e kandidatëve duhet të jenë të gjinisë femërore.

Ndërkohë pak ditë më parë, KQZ ka gjobitur LSI për mosrespektim të kuotës gjinore. Ndryshe nga Partia Socialiste, Partia Lëvizja Socialiste për Integrim, kishte në krye të listës për qarkun e Tiranës tri femra. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gafa e pafalshme e Spiropalit në Korçë, zbuloni çfarë thotë për Faik Konicën
Fletërrufetë komuniste rishfaqen në Tiranë »
Article Logic
Execution time: 0.010892152786255
array(1) { ["section"]=> string(53) "listat-gjobitet-ps-ja-e-edi-rames-shuma-e-majme-77789" }