Llalla: Shumë shpejt përfundime për shpërthimet me tritol

Publikuar tek: aktualitet, më 13:59 20-02-2015 Llalla: Shumë shpejt përfundime për shpërthimet me tritol Adriatik Llalla

Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla ka deklaruar sot se shumë shpejt grupi i hetimit që po merret me shpërthimet me eksploziv në Tiranë do ketë përfundime konkrete.  Llalla nuk ka dhënë asnjë detaj, në lidhje me punën e prokurorisë, përveç sigurisë se do të ketë të reja, shfaqur pas pyetjeve të medies.

Deklarata e Llallës u bë gjatë përurimit të ambjenteve të rikonstruktuara të Prokurorisë së Shkodrës, ku ishte I pranishëm edhe kryetari i gjykatës së Lartë, Xhezar Zaganjori si dhe ambasadori I Britanisë së Madhe, Nicolas Cannon.

”Një nga traditat më të rëndësishme shqiptare është harmonia fetare, të cilën ju duhet ta mbroni, por kohët e fundit ajo është prishur për shkak të këtyre personave që predikojnë të shkojnë të luftojnë për xhihadin në Siri. Edhe Papa vetë e ka theksuar harmoninë fetare që ekziston në Shqipëri dhe duhet mbrojtur nga këto fenomene. Duket se deri tani strukturat shtetërore e kanë luftuar këtë fenomen në mënyrë efektive. Por është një luftë që kërkon bashkëpunim ndërkombëtar dhe shkon përtej kufijve të një shteti”, tha Cannon.

“Me financimin e buxhetit të shtetit janë krijuar kushte komode në këtë Prokurori. Pritja e qytetarëve do të jetë sipas standardeve të BE-së. Ambientet tashmë janë të përshtatshme për hetimin.”, tha Llalla.

Kurse Zaganjori u shpreh se duhet rritur perfomanca e prokurorisë me këto investime të reja, por njëkohësisht edhe lufta ndaj korrupsionit edhe brenda prokurorisë.

“Godina moderne ndihmon në efikastetin e hetuesisë. Taksapaguesit kanë paguar për këtë. Shpërblimi më i mire për këtë investim do të ishte rritja e performancës. Më shumë operativitet, rritje e shpejtësisë së hetimit thelbësor. Lufta ndaj korrupsionit duhet të zhvillohet edhe brenda në Prokurori. Të evidentohen dosjet ku ka dyshime për abuzim dhe të rianalizohen”, tha Zaganjori.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përkujtohet 3-vjetori i rënies së Dëshmorit të Atdheut, Feti Vogli
Zbulimi i rastësishëm, 2 mijë monedha ari në brigjet e Izraelit (Foto/Video) »
Article Logic
Execution time: 0.012315988540649
array(1) { ["section"]=> string(61) "llalla-shume-shpejt-perfundime-per-shperthimet-me-tritol-3956" }