Llogara/ Dhunohet përmendorja që përkujton masakrat greke, shkruhet mbi të emri i organizatës terroriste ‘’MAVI”

Publikuar tek: aktualitet, më 12:07 20-03-2015 Llogara/ Dhunohet përmendorja që përkujton masakrat greke, shkruhet mbi të emri i organizatës terroriste ‘’MAVI” Përmendorja shqiptare e dhunuar këto ditë në Llogara

Dhunohet për herë të dytë, pas muajit janar përmendorja që përkujton masakrat greke në Shqipëri. Përmendorja në Llogara, në rrugën Vlorë-Himarë është dhunuar para datës 25 mars, ditë kur Greqia feston Pavarësinë.

Sipas raportimit të gazetarit Arben Llalla, dhunimi i përmendores që përkujton masakrat greke 1912-1917 dhe luftën e shqiptarëve për mbrojtjen e kufijve mban mbishkrimin “MAVI”. Kjo është një  organizatë terroriste greke që si qëllim të saj ka aneksimin e jugut shqiptar.

Në prill të 1994, një komando terrorist grek i organizatës “MAVI” sulmoi repartin ushtarak shqiptar në fshatin Peshkëpi të Gjirokastrës, duke vrarë kapitenin Fatmir Shehu dhe ushtarin Arben Gjini.

Për vrasjen e vitit 1994 janë akuzuar disa persona, mes tyre dhe një grek që sot është deputet në Athinë dhe një minoritar që mund të jetë në zgjedhjet e 21 Qershorit, kandidat për kryetar Bashkie. Këta persona u akuzuan si pjesëmarrës, por akuzat nuk u vërtetua asnjëherë nga prokuroria.

permendorjaok

Përmendorja dhunuar në muajin Janar

 

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rama: Dixhitalizimi do luftojë korrupsionin, jo monopol mediatik
Takimi Gjosha-Hahn: Rruga e Shqipërisë drejt BE e qartë »
Article Logic
Execution time: 0.013463020324707
array(1) { ["section"]=> string(112) "llogara-dhunohet-permendorja-qe-perkujton-masakrat-greke-shkruhet-mbi-te-emri-i-organizates-terroriste-mavi-6443" }