Logo e Apple mbrapa telefonit nuk është kot, funksionon si buton sekret

Publikuar tek: aktualitet, më 15:55 27-01-2021 Logo e Apple mbrapa telefonit nuk është kot, funksionon si buton sekret

A e dinit se logo e kompanisë Apple në telefonat smart nuk është vetëm pjesë e dizajnit por ka një funksion të fshehtë?

Logo e mollës në pjesën e pasme të telefonit funksionon edhe si buton sekret. Në modelet e fundit të iPhone ky funksion quhet “back tap” dhe mund të përdoret si një “shortcut”.

Për ta aktivizuar duhet të shkoni në “Settings” dhe më pas në kategorinë “Touch”. Në fund fare do të gjeni opsionin “Back Tap” dhe pasi ta klikoni mund të zgjidhni nëse doni të aktivizohet duke e prekur dy herë (double tap) apo tre herë. Më pas zgjidhni aplikacionin që dëshironi të hapet përmes këtij butoni sekret.

Ky opsion funksionon vetëm nëse keni iOS 14 dhe një prej modeleve iPhone 11, iPhone 11 Pro iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE (1st generation), iPhone SE (2nd generation), and iPod touch (7th generation).

Mbyllni telefonin, kthejeni në pjesën e pasme dhe provojeni.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shisnin të dhënat e vjedhura, Europol shkatërron një rrjet të sulmeve kibernetike
Atentati me snajper në burgun e Vaqarrit, Gjykata hap sërish hetimet për Ergys Kolaverin, do të shikohen kamerat e sigurisë në vilën e Xhelal Mziut »
Article Logic
Execution time: 0.012580871582031
array(1) { ["section"]=> string(77) "logo-e-apple-mbrapa-telefonit-nuk-eshte-kot-funksionon-si-buton-sekret-236612" }