Londra mund të ketë kryebashkiakun e parë mysliman

Publikuar tek: bota, më 16:23 05-05-2016 Londra mund të ketë kryebashkiakun e parë mysliman

Miliona londinezë votuan sot në zgjedhjet vendore që mund të kurorëzojnë kryebashkiak kandidatin laburist, Sadiq Khan, një mysliman djal i një shoferi pakistanez autobusash, mishërimi perfekt i kozmopolitizmit të kryeqytetit britanik.

Sondazhet e japin Khan me një avantazh prej dhjetë pikës ndaj rivalit të tij kryesor, konservatorit Zac Goldsmith, që është djali i një miliarderi.

Nëse ky avantazh konkretizohet nga rezultati përfundimtar i kutive të votimit, Zac Goldsmith, 45 vjeç, deputet i Tooting, një lagje popullore në jug të Londrës ku edhe është rritur, do të pasojë karizmatikun, Boris Johnson (partia konservatore) dhe do të bëhet kryetari i parë mysliman i bashkisë së një kryeqyteti të madh perëndimor.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012574911117554
array(1) { ["section"]=> string(56) "londra-mund-te-kete-kryebashkiakun-e-pare-mysliman-39581" }