Lonely Planet: Bjeshkët e Nemuna të Shqipërisë, pamje spektakolare. Ja si të shkoni

Publikuar tek: kulture-art, më 17:44 04-04-2015 Lonely Planet: Bjeshkët e Nemuna të Shqipërisë, pamje spektakolare. Ja si të shkoni

“Shqipëria mund të jetë shndëruar nga një vend praktikisht i panjohur në një ndalesë e mirë  në Ballkan por ende një pjesë e brendshme e saj mbetet e  panjohur. Një udhëtim popullor tre-ditor midis dy fshatrave të thella malore ka shënuar lartësi  misterioze të Shqipërisë Veriore në hartë. Çfarë ato ofrojnë... pamje spektakolare e gryka të thepisura gelqerore”, shkruan portali i huaj "lonely planet" duke listuar si spektakolare Bjeshkët e Nemuna, Dragobinë, Fierzën, Komanin, Thethin e Valbonën.

"Mënyra më e mirë për të përjetuar udhëtimin është  të marrësh tre ditë pushim që fillojnë e mbarojnë në Shkodër, duke përshkuar  Komanin, Fierzën, Valbonën dhe Thethin. Furgoni  niset në 6:30 në mëngjes nga Shkodra në Koman (500 lekë, dy orë).  Ka dy tragete në ditë në verë - të dy largohen nga Komani në 09:00 dhe mbërrijnë në Fierzë rreth orës 13:00. Me të mbërritur në Fierzë anijet janë mbushur nga furgonat që do të ju çojnë  në Valbonë (400 lekë, një orë).

Mbërritja nga Valbona-Theth merr gati pesë deri në gjashtë orë. Është e lehtë për të punësuar një mushkë në Valbonë për të ngarkuar çantat tuaja në qoftë se ju jmbani peshë të konsiderueshme. Është gjithashtu e mundur (edhe pse jo vërtetë e nevojshme) për të punësuar një udhëzues për rrugës. Ju mund brenda natës të shkoni në Valbonë dhe Theth; nga Thethi merrni  pasdite furgon (1000 lekë, tre në katër orë) për të shkuar përsëri në Shkodër", i fton kështu vizitorët të vizitojnë këto bukuri shqiptare, lonely planet.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.040612936019897
array(1) { ["section"]=> string(85) "lonely-planet-bjeshket-e-nemuna-te-shqiperise-pamje-spektakolare-ja-si-te-shkoni-7829" }