LonelyPlanet një tjetër artikull për Shqipërinë me Shkodrën, Krujën, Beratin e Gjirokastrën

Publikuar tek: ekonomi, më 11:00 20-10-2015 LonelyPlanet një tjetër artikull për Shqipërinë me Shkodrën, Krujën, Beratin e Gjirokastrën Muzeu i Skenderbeut ne Kruje

LonelyPlanet i ka kushtuar një tjetër artikull Shqipërisë dhe turizmit shqiptar. “Duke shpenzuar gjysëm shekulli në shekullin e 20-të të izoluar nga pjesa tjetër e botës, Shqipëria mbetet gjithsesi një tokë e mistershme, dhe vetëm kohët e fundit është përfshirë në itineraret e udhëtimit evropiane si një buxhet miqësor destinacioni. 

Ndërkohë që “toka e shqiponjave” mund të njihet më mirë për të kaluarën e egër komuniste (me 750 mijë bunker që janë të vendosur përgjatë gjithë vendit) ka trashëgimni të pasur historike dhe kulturore” shkruhet në artikull.

Qytetet që janë pasqyruar nga LonelyPlanet janë Shkodra, Kruja, Berati dhe Gjirokastra, me disa vende që mund të vizitohen, apo edhe vende ku turistët e huaj mund të qëndrojnë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024012088775635
array(1) { ["section"]=> string(95) "lonelyplanet-nje-tjeter-artikull-per-shqiperine-me-shkodren-krujen-beratin-e-gjirokastren-23535" }