Lu mesazh të fortë opozitës: Ndërprisni bojkotin dhe votoni vettingun

Publikuar tek: aktualitet, më 16:32 02-03-2017 Lu mesazh të fortë opozitës: Ndërprisni bojkotin dhe votoni vettingun

“Partia Demkratike duhet ti rithehet menjëherë jetës parlamentare dhe të votojë Komisionet e vettingut” ka qenë kjo kërkesa e artikuluar nga Ambasadori amerikan Donald Lu gjatë një dreke pune me gazetarë të njohur në vend.

Ora Neës mëson se Lu ka deklaruar se mbështet protestat, por jo bojkotin e parlamentit.
Ambasadori amerikan është shprehur se bojkoti bllokon reformën në drejtësi dhe reformën zgjedhore.

Ai ka apeluar palët të dialogojnë për të gjetur një zgjidhje por pa penguar proçesin e vettingut për të cilin është votuar në ndryshimet kushtetuese të 22 korrikut.

“SHBA mbështet kërkesën për zgjedhje të lira për dekriminalizimin dhe për lirinë e shtypit por këto çështje të mos lidhen me zbatimin e reformës në drejtësi dhe proçesin e vettingut”ka thënë më tej Lu.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tenton t’i japë para punonjësit të policisë, arrestohet 26-vjeçari (Emri)
Detaji që nuk e keni vënë re nga “Çadra e Lirisë” dhe çfarë kuptimi ka? (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.010890007019043
array(1) { ["section"]=> string(74) "lu-mesazh-te-forte-opozites-nderprisni-bojkotin-dhe-votoni-vettingun-70528" }