Lufta e tregtisë SHBA-Kinë, Trump: Huawei mund të jetë pjesë e marrëveshjes tregtare

Publikuar tek: bota, më 08:28 24-05-2019 Lufta e tregtisë SHBA-Kinë, Trump: Huawei mund të jetë pjesë e marrëveshjes tregtare

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se Huawei mund të jetë pjesë e një marrëveshjeje tregtare ndërmjet SHBA dhe Kinës.

Lufta e tregtisë SHBA-Kinë është përshkallëzuar në javët e fundit me rritjen e tarifave dhe kërcënimet për më shumë veprime.

Uashingtoni ka shënjestruar Huawei duke e vendosur firmën në listën e zezë tregtare.

SHBA argumenton se Huawei përbën një rrezik të sigurisë kombëtare, ndërsa Pekini akuzon SHBA për "ngacmimin" e kompanisë.

Javën e kaluar, administrata Trump e shtoi Huawei, krijuesi i dytë më i madh në botë i smartfonëve, në listën e njësive të saj, e cila ndalon kompaninë të blejë nga firmat amerikane pa miratimin e qeverisë.

Por Trump ka thënë se është e mundur që kompania  të jetë pjesë e ndonjë marrëveshjeje tregtare me Pekinin.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012750864028931
array(1) { ["section"]=> string(89) "lufta-e-tregtise-shba-kine-trump-huawei-mund-te-jete-pjese-e-marreveshjes-tregtare-165506" }