Lufta e Tretë Botërore, mediat ndërkombëtare: Shqipëria, ndër shtetet më të sigurta në botë

Publikuar tek: bota, më 20:47 03-05-2019 Lufta e Tretë Botërore, mediat ndërkombëtare: Shqipëria, ndër shtetet më të sigurta në botë

Tensioni i madh mes Rusisë dhe Ukrainës, presioni ekonomik mes Amerikës dhe Kinës si dhe lufta e mundshme civile në Venezuelë janë disa nga shenjat që krijojnë përshtypjen se Lufta e Tretë Botërore nuk është shumë larg, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Indeksi i Paqes Ndërkombëtare , ‘Global Peace Index’ ka publikuar listën me shtetet më të sigurta sipas infastrukturave (bunkere, fortesa) si dhe të hapësirave natyrore në të cilat është me pak e mundshme që të përhapet lufta. Mes këtyre shteteve është edhe Shqipëria.

Suedia, Zvicra dhe SHBA janë së bashku me Shqipërinë 4 shtetet me të sigurta shkruan portali britanik express.co.uk.

Shqipëria është në këtë listë “falë” 170,000 bunkerëve të ndërtuar gjatë regjimit të diktatorit Enver Hoxha. Shqipëria ka 5.7 bunkerë për kilometër katror, dhe do të duheshin rreth 800 euro për të shkatërruar çdo një prej tyre.

gfsgsrghswrherhj.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022932052612305
array(1) { ["section"]=> string(95) "lufta-e-trete-boterore-mediat-nderkombetare-shqiperia-nder-shtetet-me-te-sigurta-ne-bote-162856" }