'Lufta është vetëm çështje kohe', aleati i Erdogan për zgjerimin me 12 milje të Greqisë: Do ta pësojnë nëse luajnë me nervat e kombit turk

Publikuar tek: bota, më 20:48 30-08-2020 'Lufta është vetëm çështje kohe', aleati i Erdogan për zgjerimin me 12 milje të Greqisë: Do ta pësojnë nëse luajnë me nervat e kombit turk Devlet Bahceli

Udhëheqësi i Partisë Nacionaliste për Veprim në Turqi, Devlet Bahceli, i cili është edhe aleat i Erdoganit, ka kërcënuar Greqinë pas deklaratave të Mitsotakis se Greqia do të zgjerohet me 12 milje.

Ai tha se planet e Greqisë për të shtrirë ujërat e saj territoriale në 12 milje detare janë një shkak lufte për Turqinë, ndërsa ftesën e kancelares Merkel për vendet e BE për të mbështetur Greqinë e cilësoi në të njëjtën kohë si një thirrje për një kryqëzatë, duke kërkuar që statusi i ishujve te Dodekanezit të rishikohet.

“Duke marrë parasysh karakteristikat gjeografike, politike dhe karakteristikat e tjera të Dodekanezit, ajo do të rigjallërojë shpresat për paqe dhe stabilitet në Egje dhe do të kompensojë padrejtësinë kundër vendit tonë, nëse statusi i tyre ligjor rishikohet”, tha aleati i Erdoganit.

Deklaratat e tij në përvjetorin e luftës kundër Greqisë shkaktuan jehonë menjëherë në mediat greke.

Sipas tij, zgjatja e ujrave territoriale Greke në 12 milje detare është një "Casus Belli" dhe shtrirja me 12 milje shihet si një një plan i ri nga Greqia për të pushtuar Turqinë.

“Greqia dhe mbështetësit e saj të vegjël, të cilët nuk shohin dhe nuk interesohen për pasojat serioze që do të pësojnë nëse luajnë me nervat e kombit turk, janë në mes të një fushate provokimesh që do të kenë një fund shumë të keq” , tha ai, duke këshilluar Greqinë të pranojë ligjin ndërkombëtar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Paralajmërimi i frikshëm i NASA-s: Një asteroid po vjen në drejtimin tonë, ja kur pritet të godasë orbitën e Tokës
Autoritetet italiane në alarm për një valë të dytë infektimesh, sërish shifra të larta në 24 orët e fundit »
Article Logic
Execution time: 0.01009202003479
array(1) { ["section"]=> string(141) "lufta-eshte-vetem-ceshtje-kohe-aleati-i-erdogan-per-zgjerimin-me-12-milje-te-greqise-do-ta-pesojne-nese-luajne-me-nervat-e-kombit-turk-218704" }