‘Lufta me dekrete’, socialistët rrëzojnë në Komision ligjin e kthyer nga Meta për Metrologjinë, presidenti e çoi dhe në SPAK

Publikuar tek: aktualitet, më 12:21 04-12-2020 ‘Lufta me dekrete’, socialistët rrëzojnë në Komision ligjin e kthyer nga Meta për Metrologjinë, presidenti e çoi dhe në SPAK Niko Peleshi, kreu i Komisionit te Veprimtarise Prodhuese

Komisioni për Veprimtarinë Prodhuese ka rrëzuar me shumicë votash dekretin e presidentit Meta për ligjin për Metrologjinë. Ky ligj njihet ndryshe dhe si ligji i pompave të karburanteve.

Socialistët kanë rrëzuar me 9 vota pro, 3 kundër dhe 1 abstenim dekretin e kthyer nga Presidenti për rishqyrtim dhe disa rregullime të nevojshme. Sipas Presidentit, ky ligj në disa dispozita të tij krijon hapësira për zhvillimin e praktikave korruptive, në dëm të interesit publik.

Në arsyetimin e tij për kthimin në Kuvend të dekretit, Meta e cilësonte atë si një ndër ligjet me përmbajtje më të lartë antikushtetutshmërie, në shkelje flagrante të parimeve themelore kushtetuese të funksionimit të tregut të lirë, shembull tipik dhe i përsëritur i fenomenit të “korrupsionit legjislativ”.

Madje, Meta duke ditur se socialistët do ta rrëzonin dekretin e tij, e çoi atë dhe në Strukturën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK). Sipas Presidentit, ligji për Metrologjinë duke argumentuar se është i dyshimtë dhe hap rrugën për veprime të tjera të ndëshkueshme penalisht.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘E kam takuar para 10 marsit, prej atëherë dal shumë rrallë’, Namik Dolke flet për ikjen e Marko Bellos: Nuk druhej të thoshte mendimin ndryshe, ndjej dhimbje
Komiteti i Ekspertëve: Kemi siguruar 100 mijë teste të shpejta, të hënën fillojmë në Tiranë »
Article Logic
Execution time: 0.0085949897766113
array(1) { ["section"]=> string(127) "lufta-me-dekrete-socialistet-rrezojne-ne-komision-ligjin-e-kthyer-nga-meta-per-metrologjine-presidenti-e-coi-dhe-ne-spak-230145" }