“Lufta” me raketa, qindra koreanë ngrihen në protesta dhe përleshen me policinë

Publikuar tek: bota, më 06:21 07-09-2017 “Lufta” me raketa, qindra koreanë ngrihen në protesta dhe përleshen me policinë

Qindra banorë janë ngritur në protesta ditën e djeshme në qytetin Seongdogut të Koresë së Jugut.

Shkak i këtij vendimi ka qenë kundërshtimi i vendosjes së sistemit raketor shtesë në këtë zonë.

Gjatë tubimit situata ka dalë jashtë kontrollit dhe protestuesit janë përleshur me forcat e policisë.

Sipas mediave vendase, rreth 400 protestues tentuan të pengojnë  instalimin e katër raketave kundërajrore THAAD, rreth 300 kilometra në jug të Seulit, ku ndodhet baza raketore. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vezë nga 'merimanga më helmuese në botë' gjenden në banane, gruaja gati nuk ia jep fëmijës
“Lufta” SHBA-Korea e Veriut, Trump i pret furnizimin me naftë »
Article Logic
Execution time: 0.010989904403687
array(1) { ["section"]=> string(82) "lufta-me-raketa-qindra-koreane-ngrihen-ne-protesta-dhe-perleshen-me-policine-91419" }