Lufta ndaj grupeve kriminale, zbardhet marrëveshja e nënshkruar mes Arta Markut dhe Fatmir Xhafajt (DOKUMENTI)

Publikuar tek: aktualitet, më 10:26 02-02-2018 Lufta ndaj grupeve kriminale, zbardhet marrëveshja e nënshkruar mes Arta Markut dhe Fatmir Xhafajt (DOKUMENTI)

Zbardhet marrëveshja e nënshkruar mes kryeprokurores së përgjithshme, Arta Marku dhe ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

stitucioneve në luftën kundër krimit të organizuar.  

Neësbomb.al zbardh dokumentet e nënshkruara prej zy zyrtarëve të lartë, e cila në fokus ka “forcimin e bashkëpunimit në luftën kundër krimit të organizuar, pjesëtarëve të grupeve e organizatave kriminale, aseteve të paligjshme dhe vënien e autorëve para drejtësisë”.

Objektivi i marrëveshjes

Objekti i veprimtarisë së kësaj marrëveshje është objekti i specializuar, i shpejtë, i gjithëanshëm i grupeve kriminale me rrezikshëmri të lartë, në fushën e krimit të organizuar dhe grupeve kriminale të trafikimit të narkotikëve, krimeve të rënda me ndikim të lartë shoqëror, krimit kundër korrupsionit dhe atij financiar, sekuestrimin e aseteve kriminale, brenda territorit të vendit.

Nga ana tjetër PP merr përsipër që të krijojë seksione të përshtatshme të përkohshme për Krimet e Rënda, Prokuroritë e rretheve gjyqësore, Tiranë, Durrës, Elbasan, Shkodër, Vlorë, Fier, Korçë, Gjirokastër dhe Lezhë.

Brenda 5 ditësh nga kjo marrëveshje caktohen prokurorët në këto seksione, e një prej tyre do jetë edhe drejtues i seksioneve.

27658259_10211983663808963_1914509632_n.jpg

 

27718783_10211983663848964_247571871_n.jpg

27718877_10211983679369352_1609596362_n.jpg

27583347_10211983679329351_1723186606_n.jpg

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ishte shpallur në kërkim për pengmarrje, arrestohet fieraku (EMRI)
Zbardhet vendimi për dy ish-drejtorët e ARRSH të arrestuar dje, kjo është PROKURORJA që finalizoi gjithçka »
Article Logic
Execution time: 0.010812044143677
array(1) { ["section"]=> string(114) "lufta-ndaj-grupeve-kriminale-zbardhet-marreveshja-e-nenshkruar-mes-arta-markut-dhe-fatmir-xhafajt-dokumenti-108832" }