Lufta në Mosul, OKB publikon shifra alarmante të largimit të civilëve

Publikuar tek: bota, më 17:05 17-04-2017 Lufta në Mosul, OKB publikon shifra alarmante të largimit të civilëve

Kombet e Bashkuara kanë deklaruar se rreth gjysmë milion civilë irakenë janë arratisur nga Mosuli, ku po zhvillohet që prej tetorit të kaluar ofensiva kundër ISIS.

Zyra për koordinimin e çështjeve humanitare ka saktësuar këtë të hënë se 493 mijë persona kanë braktisur qytetin.

Ndërkohë, rreth 500 mijë të tjerë banojnë ende në zonat perëndimore të Mosulit, nën kontrollin e ISIS, që po luftojnë me trupat qeveritare të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara.

Kombet e Bashkuara kanë shtuar se, rezervat me ushqim, ilaçe dhe ujë të pijshëm po përfundojnë, duke prekur kryesisht zonën perëndimore të qytetit, ku dhe luftimet janë më intensive krahasuar me lindjen, që u çlirua në janar nga forcat e koalicionit ndërkombëtar

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rrëzohet aeroplani në Lisbonë, 5 persona të vdekur
Koreja e Veriut do testojë raketa çdo javë »
Article Logic
Execution time: 0.0093770027160645
array(1) { ["section"]=> string(74) "lufta-ne-mosul-okb-publikon-shifra-alarmante-te-largimit-te-civileve-75482" }