Lufta tregtare SHBA-Kinë, marrëveshje për vazhdimin e bisedimeve

Publikuar tek: bota, më 23:17 12-05-2019 Lufta tregtare SHBA-Kinë, marrëveshje për vazhdimin e bisedimeve Lufta tregtare SHBA-Kine

Zëvendëskryeministri i Kinës Liu He tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të heqin të gjitha tarifat shtesë para se të arrihet një marrëveshje tregtare.

Deklarata ka ardhur pas përfundimit të negociatave tregtare, të cilat u mbyllën pa një rezultat konkret mes dy ekonomive më të mëdha të botës.

Zëvendëskryeministri kinez tha se Shtetet e Bashkuara duhet të vendosin objektiva për blerjet e mallrave kineze në përputhje me kërkesën reale, duke se teksti i një marrëveshjeje të mundshme duhet të jetë i balancuar për të siguruar drejtësi për të dy vendet.

Sipas tij, palët do të takohen sërish në Pekin për të vazhduar më tej bisedimet për heqjen e tarifave.

Shtetet e Bashkuara përshkallëzuan mosmarrëveshjet tregtare me Kinën të premten duke rritur tarifat doganore për rreth 200 miliardë dollarë produkte kineze.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013511180877686
array(1) { ["section"]=> string(70) "lufta-tregtare-shba-kine-marreveshje-per-vazhdimin-e-bisedimeve-164044" }