‘Luftë’ diplomatike SHBA-Iran, lideri suprem iranian: Asnjë negociatë me amerikanët! Është e kotë

Publikuar tek: bota, më 15:50 03-11-2019 ‘Luftë’ diplomatike SHBA-Iran, lideri suprem iranian: Asnjë negociatë me amerikanët! Është e kotë Lideri Suprem i Iranit Ajatollah Khamenei

Lideri Suprem i Iranit Ajatollah Ali Khamenei hodhi poshtë të gjitha mundësitë që ai të hyjë në bisedime për zgjidhjen e tensioneve diplomatike me SHBA-në.

Kur duhen dhe pak ditë nga 40-vjetori i marrjes peng të Ambasadës Amerikane në Iran, lideri shpirtëror i Iranit i konsideroi ‘’të kota të gjitha bisedimet me palën amerikane’’.

‘’Ata që mendojnë se bisedimet me SHBA-në janë zgjidhje e çdo problemi e kanë gabim. Asnjë rezultat nuk ka për të dalë, sepe ata (SHBA-ja) nuk do të bëjnë ndonjë lëshim’’, u shpreh gjatë një fjalimi Khamenei.  

Marrëdhëniet midis Republikës Islamike të Iranit dhe SHBA-së prej 40 vitesh kanë qenë tepër të tensionuara duke nisur që në 1979 kur Ajatollah Khomeini i kërkoi SHBA-së të kthente në atdhe ish-shahun Reza Pahlavi. 8 muaj pas rënies së Pahlavit nga fondamentalistët islamikë të udhëhequr nga imami Khomeini, studentët dhe Garda Revolucionare e Iranit morën peng 52 punonjës të ambasadës amerikane. Kriza e famshme e pengjeve zgjati plot 444 ditë deri në momentin e marrjes së detyrës nga ish-presidenti Ronald Regan.

Ndërkohë, të dyja vendet kanë mbrojtur palë të ndryshme në rajonin e Lindjes së Mesme. Kulmi i tensioinit mes SHBA-së dhe Iranit arriti gjatë kohës së projektit të pasurimit me uranium të Iranit, për të cilën SHBA-ja akuzon se do të përdoret për qëllime terroriste. Këtë vit, SHBA-ja akuzoi Iranin se bombardoi rafineritë e naftës së Arabisë Saudite.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011965990066528
array(1) { ["section"]=> string(99) "lufte-diplomatike-shba-iran-lideri-suprem-iranian-asnje-negociate-me-amerikanet-eshte-e-kote-184553" }