Luftë me Iranin? Trump: Shpresoj që SHBA mos të përfshihet

Publikuar tek: bota, më 07:07 17-05-2019 Luftë me Iranin? Trump: Shpresoj që SHBA mos të përfshihet

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se shpreson që SHBA-ja të mos përfshihet në luftë me Iranin. Presidenti Trump i bëri këto komente para takimit me presidentin e Zvicrës, Ueli Maurer.

 

Zvicra, një vend neutral, ka qenë historikisht një ndërlidhëse midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, të cilat nuk kanë marrëdhënie diplomatike.

I pyetur nga gazetarët nëse Uashingtoni do të fillojë një luftë me Iranin, presidenti Trump tha se “shpreson që kjo të mos ndodhë”.

Tensionet mes dy vendeve janë përshkallëzuar ditët e fundit duke ngritur shqetësimet për një konflikt të mundshëm, shkruan Rel transmeton Newsbomb.al. 

Shtetet e Bashkuara larguan stafin diplomatik nga ambasada e saj në Irak pas sulmeve të fundjavës në katër depozita nafte në Gjirin Persik.

Gazeta Washington Post, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar të SHBA-së, raportoi se Trump preferoi një rrugë diplomatike me Iranin dhe bisedime të drejtpërdrejta me udhëheqësit e saj, por disa nga këshilltarët e tij po i japin shtysë një lufte mes dy vendeve.

Kryesuesja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, të enjten përshëndeti atë që e quajti mungesë "oreksi" të Trumpit për konflikt ushtarak me Teheranin.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011847019195557
array(1) { ["section"]=> string(63) "lufte-me-iranin-trump-shpresoj-qe-shba-mos-te-perfshihet-164634" }