'Luftë' mes policisë dhe bandave në Brazil, 17 të vdekur

Publikuar tek: bota, më 08:32 31-10-2019 'Luftë' mes policisë dhe bandave në Brazil, 17 të vdekur

Një përplasje në qytetin verior të Brazilit, Manaus midis policisë dhe trafikantëve të dyshuar të trafikut të drogës la 17 persona të vdekur, njoftuan autoritetet lokale të mërkurën.

"Personat shkëmbyen zjarr me policinë, 17 u goditën nga plumba dhe u transportuan në spital, ku u konfirmuan të vdekur," tha sekretariati i sigurimit të shtetit për përleshjen.

Qëllimi i operacionit policor ishte "të përgjonte një grup trafikantësh droge nga një fraksion kriminal që po përgatitej të vriste rivalët për të marrë nën kontroll pozitat e shitjes së drogës" në qytet.

Policia sekuestroi 17 armë, duke përfshirë një armë nënujore Uzi, si dhe një sasi të madhe municionesh.

Komandanti i policisë ushtarake Ayrton Norte u tha gazetarëve se autoritetet u vunë në dijeni se 50 njerëz të armatosur ishin në një kamion që po shkonin për të sulmuar një bandë rivale.

Grupe të ndryshme janë duke luftuar për kontrollin e biznesit të trafikut të drogës në veri të Brazilit, një zonë strategjike për transportin e kokainës nga vendet fqinje si Kolumbia, Peru dhe Bolivia.

"Ne kemi ndërhyrë për të shpëtuar jetë, për të zbatuar ligjin dhe për fat të keq ata nxitën një konfrontim dhe u mundën," tha Norte.

"E mira gjithmonë kapërcen të keqen. Kushdo që guxon të marrë policinë do të përballet me përgjigjen e duhur."

Faqja lokale e lajmeve 'Portal do Holanda' tha se një 14-vjeçar dhe 17-vjeçar ishin në mesin e të vrarëve, megjithëse autoritetet nuk e kanë konfirmuar atë.

Rivalitetet e bandave shpesh janë përfshirë në masakra të tmerrshme në burg vitet e fundit.

Në fund të korrikut, 57 të burgosur u vranë gjatë një trazire në një burg në shtetin Para, fqinjën me Amazonën, kryeqyteti i të cilit është Manaus.

Në janar 2017, më shumë se 100 të burgosur u vranë në një përleshje. Kushtet e burgut në Brazil janë dënuar gjerësisht për shkak të mbipopullimit, ndërsa trazirat janë të zakonshme.

7f4c785ffb87763f7a763d7866433879dcf297be.jpg

 

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012876033782959
array(1) { ["section"]=> string(60) "lufte-mes-policise-dhe-bandave-ne-brazil-17-te-vdekur-184149" }