Luftë në Lindjen e Mesme, një raketë balistike sapo goditi kryeqytetin e Arabisë Saudite (Video)

Publikuar tek: bota, më 22:22 25-03-2018 Luftë në Lindjen e Mesme, një raketë balistike sapo goditi kryeqytetin e Arabisë Saudite (Video)

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur mbrëmjen e sotme në kryeqytetin e Arabisë Saudite, Riad.

Sipas mediave vendase, nga raportimet paraprake dyshohet se rebelët Houthi kanë lëshuar një raketë ballistike drejt Riadit, moment që është kapur në kamera nga banorë të shumtë.

Por ajo që duket në videot e postuara në rrjetet sociale, është një dështim i sistemit anti-raketor të Arabisë Saudite, raporton newsbomb.al. Kjo pasi një raketë e vogël është lëshuar për të kryer interceptimin e raketës armike duke e shpërthyer në ajër, por në video duket momenti kur raketa interceptuese dështon të godasë objektivin dhe bie në tokë.

Ndërsa ushtria saudite thotë se ka interceptuar me sukses në numër të madh raketash të tjera:

Është e paqartë nëse ka viktima nga shpërthimi i fuqishëm. Ndiqni pamjet:

 

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024264097213745
array(1) { ["section"]=> string(100) "lufte-ne-lindjen-e-mesme-nje-rakete-balistike-sapo-goditi-kryeqytetin-e-arabise-saudite-video-114531" }