Luftëanija e re amerikane, një përbindësh që kushton 13 miliard dollarë (Foto)

Publikuar tek: bota, më 19:11 26-11-2015 Luftëanija e re amerikane, një përbindësh që kushton 13 miliard dollarë (Foto)

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë buxhetin më të lartë në botë për mbrojtjen me një konstante prej 619 miliard dollarë.

Nga kjo shumë plot 13 miliard dollarë kanë shkuar për ndërtimin e luftëanijes më të shtrenjtë në botë, “USS Gerald Ford”.

l2.jpg

Ajo është e pajisur me fjalën e fundit të teknologjisë si dhe me sistemin e ri të lëshimit të avionëve me anë të teknologjisë elektro-magnetike. Anija peshon më shumë se 100 mijë ton, ka një staf prej 4,700 personash dhe mban 75 avionë luftarak.

l3.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.038223028182983
array(1) { ["section"]=> string(81) "lufteanija-e-re-amerikane-nje-perbindesh-qe-kushton-13-miliard-dollare-foto-26350" }