Lulzim BASHA i pandehur, SPIROPALI i drejtohet kreut të PD-së: Shko dhe përballu në gjyq

Publikuar tek: politike, më 17:17 08-11-2019 Lulzim BASHA i pandehur, SPIROPALI i drejtohet kreut të PD-së: Shko dhe përballu në gjyq

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka reaguar menjëherë pas marrjes si të pandehur të kreut të opozitës Lulzim Basha për falsifikim të dokumenteve në lidhje me lobimin e dyshimtë rus në PD.

Në studion e ''45 minutave'', Spiropali i kërkon Bashës të përballet në gjyq për të provuar pafajësinë e tij. Ajo shton se PS-ja nuk merret me akuza publike, nga sa vepron kreu i opozitës së bashkuar.
''Ne nuk kemi ndër mend të bëjmë atë që bën Lulzim Basha përditë të dalë të hedhë akuza. Kjo e minon politikën. Ne nuk e bëjmë këtë dhe nuk e kemi bërë edhe pse faktet janë kokëforte. Është një hetim goxha i gjatë. Në dijeninë time akuzat janë për pastrim parash. Por, ne nuk kemi prokuror dhe as gjykatës. Por le të bëjnë institucionet detyrën dhe ai të bëjë detyrën, të bëjë liderin e opozitës të vijë me alternativë dhe t'i lërë gjyqet publike.

Por duhet të provojë pafajësinë e tij. Është hipokrizi të flasësh publikisht për njerëz të tjerë që nuk kanë as çështje në prokurori, kur vetë je strehuar nga hetimet dhe çështjet konkrete penale. Prokuroria e ka shpallur të pandehur duhet të shkojë në gjykatë. Për ne të gjithë njerëzit që nuk janë provuar rë fajshëm janë të pafajshëm. Ka një problem moral. Duhet të përgjigjet.

Ne nuk jemi nga ata që e copëtojmë publikisht tjetrin pa u marrë vendimi, ama kërkojmë një sistem hetimi të pandikuar. Nuk është hera e parë që Lulzim Basha përballet me akuza të tilla të cilat më herët janë mbyllur për procedurë. Nuk dua të spekuloj mbi vizitat. Diplomati dixhital i di të gjitha. Ne nuk duam ta konkurojmë. Dosja nuk ka nisur nga prokuroria jonë, por në SHBA", tha Spiropali në studion e Report Tv.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010021924972534
array(1) { ["section"]=> string(93) "lulzim-basha-i-pandehur-spiropali-i-drejtohet-kreut-te-pd-se-shko-dhe-perballu-ne-gjyq-185184" }