Lulzim Basha: Shqipëria investon më pak se çdo shtet në shëndetësi, prandaj ikin mjekët, rrogat i kanë më të ulëtat. Nuk vazhdohet kështu

Publikuar tek: politike, më 08:35 03-12-2020 Lulzim Basha: Shqipëria investon më pak se çdo shtet në shëndetësi, prandaj ikin mjekët, rrogat i kanë më të ulëtat. Nuk vazhdohet kështu Lulzim Basha

Kreu i PD Lulzim Basha thotë se Shqipëria investon më pak se çdo vend tjetër për kujdesin shëndetësor, ndaj sipas tij, mjekët largohen nga vendi dhe kanë pagat më të ulëta.

“Shqipëria investon sot më pak se çdo vend tjetër për kujdesin shëndetësor. Prandaj numri i mjekëve për frymë në Shqipëri është më i ulëti. Kjo është arsyeja pse pagat e mjekëve tanë, që tani po luftojnë në vijën e parë kundër pandemisë, janë më të ultat. Ata që e vuajnë këtë në kurrizin e tyre janë shqiptarët, të cilët paguajnë fatura të shtrenjta për ilaçet dhe trajtimin mjekësor.

Nuk ka pse të vazhdohet kështu. Ne mund dhe duhet të investojmë më shumë në shëndetësi. Ne mund ti paguajmë më mirë mjekët dhe infermierët tanë dhe mund të shtojmë numrin e tyre. Ne mund të rimbursojmë më shumë për ilaçet dhe ti bëjmë të përballueshme për të gjithë. Të gjitha këto mund të bëhen”, shkruan Basha.

Më tej, kreu i PD thotë se këhstu nuk mund të vazhdohet më dhe se Shqipëria ka nevojë për shpresë. “Për 7 vite Rama i la në baltë shqiptarët me premtime të pambajtura si ai për shëndetësinë falas. Boll më. Nuk mund të vazhdohet më kështu. Bashkë do ta largojmë të keqen dhe do të sjellim ndryshim dhe shpresë të re për Shqipërinë”, përmbyll kryedemokrati.

129638449_3746916545359499_5583781035216182082_n.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kandidon për herë të parë si deputet me 'Nismën Thurje' në zgjedhjet e 25 prillit, habit Pano Soko: Nuk dua të jem në pushtet, por në opozitë
»
Article Logic
Execution time: 0.010059118270874
array(1) { ["section"]=> string(140) "lulzim-basha-shqiperia-investon-me-pak-se-cdo-shtet-ne-shendetesi-prandaj-ikin-mjeket-rrogat-i-kane-me-te-uletat-nuk-vazhdohet-keshtu-229995" }