Lulzim Basha uron mësuesit: Sot dita më e trishtë për ta

Publikuar tek: aktualitet, më 13:10 07-03-2015 Lulzim Basha uron mësuesit: Sot dita më e trishtë për ta Lulzim Basha

Lulzim Basha ka uruar sot mësuesit shqiptarë për festën e tyre, por njëkohësisht ka denoncuar trysninë e qeverisë mbi ta dhe emërimet politike.

“Unë dua t’i uroj nga zemra për festën sot, por dua të ndaj gjithashtu shqetësimet e mëdha që ata kanë.

Mësuesit shqiptarë janë sot nën një trysni të vazhdueshme nga qeveria, nën një pasiguri permanente që ka krijuar terror dhe ka hequr qetësinë e nevojshme që ata të ushtrojnë profesionin. Testimi i tyre sipas tekave të qeverisë, nuk është gjë tjetër vetëm se një mjet për të larguar masivisht mësuesit nga puna, dhe për të krijuar vende për militantët e pushtetit. Në krye të drejtorive arsimore janë vendosur persona që nuk kanë asnjë lidhje me vlerat e edukimit e arsimimit. Rasti i Lushnjes e tregoi se punësimi i mësuesve jo vetëm është kthyer në biznes për drejtuesit e korrupsionit rilindas, por për fat të keq edhe në skllavëri seksuale.”, shkruan Basha në profilin e tij në ‘’Facebook’’.

Sipas Bashës nuk ka ditë më të trishtë për arsimin se dita e sotme, kur është edhe festa e tyre.

“Prej gati 2 vitesh paga e tyre nuk rritet. Prej 2 vitesh ka vetëm marifete e mekanizma shtypjeje e shantazhi për të vështirësuar jetën e tyre. Prej 2 vitesh nuk ka një investim të vetëm në insfrastrukturë e krijim kushtesh për të rritur cilësinë në mësimdhënie.Urimet e 7 marsit do të ishin hipokrizi pa vënë në pah vështirësitë dhe sfidat e mësuesve, jo për shkaqe objektive, por për shkak të padrejtësisë, korrupsionit dhe papërgjegjshmërisë së qeverisë.”, thekson kreu i PD-së, Lulzim Basha.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dorëhiqet mjekja Lindita Shosha, denoncoi kushtet e Ushtarakut
Berisha uron mësuesit dhe sulmon ish-drejtoreshën e Arsimit: Merrte 6 mijë euro, Rama e mbron »
Article Logic
Execution time: 0.012753009796143
array(1) { ["section"]=> string(60) "lulzim-basha-uron-mesuesit-sot-dita-me-e-trishte-per-ta-5230" }