Lumturia vjen nga çokollatat dhe mirëqenia ekonomike, Zvicra me njerëzit më të lumtur në botë

Publikuar tek: bota, më 13:57 24-04-2015 Lumturia vjen nga çokollatat dhe mirëqenia ekonomike, Zvicra me njerëzit më të lumtur në botë

Sipas një sondazhi i cili përfshiu 158 vende, Zvicra ka njerëzit më të lumtur në botë. Zvicra, e quajtur toka e orëve të shtrenjta, bankave private, resorteve për ski dhe çokollatave është renditur e para dhe pas saj listohen Islanda, Danimarka, Norvegjia dhe Kanadaja. 

Ndërsa vendet më pak të lumtura janë Togo, Burundi, Benin dhe Ruanda të cilat janë shkatërruar nga lufta siriane. Sondazhi ka marrë në konsideratë gjatë studimit GDP-në reale për frymë, jetëgjatësinë dhe jetën e shëndetshme, nivelet e korrupsionit dhe lirive sociale.

Lumturia në ditët e sotme është një tregues i progresit social dhe qëllim i politikave publikave.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012683153152466
array(1) { ["section"]=> string(97) "lumturia-vjen-nga-cokollatat-dhe-mireqenia-ekonomike-zvicra-me-njerezit-me-te-lumtur-ne-bote-9606" }