Macron: Assad një kriminel lufte, ta gjykojë drejtësia ndërkombëtare

Publikuar tek: bota, më 22:36 19-09-2017 Macron: Assad një kriminel lufte, ta gjykojë drejtësia ndërkombëtare

Presidenti francez, Emmanuel Macron theksoi sot se presidenti sirian, Bachar al Assad ishte një kriminel dhe duhet të përgjigjet për krimet e tij para drejtësisë ndërkombëtare duke shtuar se i përkiste popullit sirian për të zgjedhur i lirë drejtuesin e tij.

“Bashar al-Assad, është një kriminel, ai duhet të gjykohet dhe të përgjigjet për krimet e tij para drejtësisë ndërkombëtare”, deklaroi Macron në një konferencë shtypi duke theksuar se i përkiste popullit sirian të zgjidhte i lirë drejtuesin e ardhshëm.

“Por, unë nuk e shikoj shkarkimin e tij si parakusht, thjesht nga një pikëpamje pragmatiste”, shtoi Macron.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010114192962646
array(1) { ["section"]=> string(72) "macron-assad-nje-kriminel-lufte-ta-gjykoje-drejtesia-nderkombetare-92958" }