Macron bën parashikimin e frikshëm: Virusi do të qëndrojë të paktën deri në verën e ardhshme

Publikuar tek: bota, më 13:09 24-10-2020 Macron bën parashikimin e frikshëm: Virusi do të qëndrojë të paktën deri në verën e ardhshme

Presidenti i Francës Emmanuel Macron është shprehur se virusi do të qëndrojë deri në verën e vitit të ardhshëm.

Teksa ka folur mbi situatën e pandemisë ai është shprehur se masat dhe do të qëndroj deri në momentin që rastet ditore të bien në 3000 ose 5000 mijë.

“Masat mund të qetësohet kur infeksionet e reja bien përsëri në mes të 3,000 dhe 5,000 në ditë,” tha Macron, një nivel infeksioni që u pa për herë të fundit në fund të Gushtit.

Ndërkohë kreu i një grupi spitalor në Paris, Martrin Hirsich paralajmëroi se vala e dytë e infeksioneve mund të jetë më e keqe se e para.

"Ka pasur një perceptim në muajt e fundit që një valë e dytë nuk ekziston, ose se është një valë e vogël. Situata është e kundërta," i Hirsch.

Gjatë ditës së djeshme në Farncë 298 persona e humbën jetën nga koronavirusi, ndërsa u shënuan 40.000 raste të reja.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Preket nga COVID-19 presidenti i Polonisë
Kundër masave anti-covid, protesta të dhunshme në Napoli, qytetarët përplasen me policinë »
Article Logic
Execution time: 0.013404130935669
array(1) { ["section"]=> string(98) "macron-ben-parashikimin-e-frikshem-virusi-do-te-qendroje-te-pakten-deri-ne-veren-e-ardhshme-224989" }