Macron emëron Edouard Philippe në postin e kryeministrit

Publikuar tek: bota, më 06:16 16-05-2017 Macron emëron Edouard Philippe në postin e kryeministrit

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka emëruar kryeminsitër Edouard Philippe.

46-vjeçari është kryetar i qytetit Le Havre dhe është anëtarë i Partisë Republikane.

Zgjedhja e Philippe në postin e kryeminsitrit, shihet si përpjekje e Macron për të tërhequr figurat kyçe nga partitë e djathta dhe të majta të Francës.

Macron dje ka nisur punën e tij si president.  

Macron mposhti në zgjedhjet presidenciale të 7 majit kandidaten e ekstremit të djathtë Marine Le Pen.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shpërthen Berluskoni, kjo është super-batuta për gruan e Macron
Alarmi i OBSH-së: 1.2 milion adoleshentë vdesin çdo vit, zbuloni shkaqet që mund të parandalohen në kohë »
Article Logic
Execution time: 0.013854026794434
array(1) { ["section"]=> string(62) "macron-emeron-edouard-philippe-ne-postin-e-kryeministrit-78757" }