Macron president i Francës, këto 5 gjëra duhet ti dini patjetër për të

Publikuar tek: kulture-art, më 19:26 08-05-2017 Macron president i Francës, këto 5 gjëra duhet ti dini patjetër për të

Emmanuel Macron është presidenti i ri i Francës, ai fitoi si kandidati i qendrës fitoi bindshëm ndaj rivales Marine Le Pen të Frontit Nacional. Macron fitoi me 66.06% kundrejt 33.94% të Le Pen. Lideri 39–vjeçar i Lëvizjes En Marche! do të jetë presidenti më i ri në historinë e Francës.

Ja çfarë ju duhet të dini rreth tij:

1.Ai ishte një bankier investimesh.

Rruga e Macronit drejt politikës nuk ishte tradicionale. Ai është djali i dy mjekëve dhe studioi shkenca dhe filozofi përpara se të shkonte në Institutin e Shkencave Politike.

Para se të hynte në politikë, Macron kaloi disa vite si një bankier investimi, duke punuar për “Rothschild” nga viti 2008 deri në vitin 2012.

Ndërkohë që kritikët e tij u përpoqën të përdorin eksperiencën e tij në bankë kundër tij, Macron e nxiti atë si një pozitive, duke thënë se ai “mësoi një punë; çdo udhëheqës politik duhet të di një”.

2.Martesa e tij ka qenë një burim polemikash.

Macron u takua me gruan e tij, Brigitte Trogneux, kur ai ishte 15 vjeç. Trogneux, e cili është 24 vjet më e madhe se Macron, ishte mësuesja  e tij në shkollën private katolike “La Providence” në Amiens. Kur ishte 17 vjeç, Macro thuhet se i tha Trogneux-it se ai planifikoi të martohej me të dhe ai e realizoi këtë premtim në vitin 2007.

Më herët këtë vit, martesa e tyre u përball me polemika edhe më të mëdha kur ai u akuzua se kishte marrëdhënie me një burrë.

“Për ata që duan të përhapin thashetheme se unë jam tradhtar … jo vetëm që është e pakëndshme për Brigitte, por unë e premtoj nga mëngjesi deri në darkë ajo ndan të gjithë jetën time me mua. Ajo po pyet veten se si mund ta bëja fizikisht”, tha ai, sipas CNN.

3.Ai punoi për Presidentin Francoise Hollande

Në vitin 2014, ai u emërua Ministër i Ekonomisë, Industrisë dhe të Dhënave Dixhitale për Presidentin Francoise Hollande. Ai u zgjodh për të zëvendësuar Arnaud Montebourg, i cili ishte i njohur për fushatën e tij mbrojtëse “Made in France”, për të inkurajuar njerëzit francezë që të blenin mallra franceze dhe jo t huajat.

Si ministër, Macron shkroi ligjin e pro-biznesit, “Loi Macron”, të cilin ai e firmosi me kryeministrin Manuel Valls për të shtyrë qeverinë socialiste drejt politikave më miqësore ndaj biznesit. Ligji ishte jo popullor për popullin francezë dhe Parlamentin. Në fund të fundit, ai u miratua me dekret, kur Valls thirri një klauzolë të përdorur rrallë në kushtetutën franceze për ta shtyrë atë pa një votim parlamentar. Ligji i diskutueshëm u hartua për të ulur burokracinë dhe për të rritur rritjen ekonomike.

4.Ai formoi partinë e tij.

Nën Holandë, Makron shërbeu në Partinë Socialiste, por kjo nuk është partia me të cilën ai kandidonte. Në vend të kësaj, ai formoi partinë e tij, “En Marche!” (Përpara!). Ai shpjegoi se vendimi i tij për të filluar lëvizjen e tij erdhi kur e kuptoi se, ai kishte “prekur me gishtin e vet, kufijtë e sistemit”.

Macron e bëri të qartë gjatë fushatës se ai nuk përfaqëson institucionin politik.

“Ajo që Macron ka arritur është e pabesueshme. Një vit më parë, kjo lëvizje as nuk ekzistonte”, tha Ronain Dupeyre, një avokat i cili ishte i përfshirë në fushatën e tij, sipas “The Ëashington Post”.

5.Ai konsiderohet si një centrist (një person që ka pikëpamje të moderuara politike).

Gjatë zgjedhjeve, Macron është parë si një centrist, i cili nuk ka gjasa të sjellë ndryshime rrënjësore.

Ndryshe nga shumë kandidatë të tjerë kryesorë në zgjedhje, “The Washington Post” raportoi se Macron nuk mori një qëndrim të fortë se si të vazhdonte me gjendjen e jashtëzakonshme që u zbatua pas sulmeve terroriste të nëntorit 2015. Ai, megjithatë, qëndronte në favor të emigracionit dhe Bashkimit Evropian.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021743059158325
array(1) { ["section"]=> string(75) "macron-president-i-frances-keto-5-gjera-duhet-ti-dini-patjeter-per-te-77926" }