Macron reagon pas daljes së Britanisë së Madhe nga BE: Brexit është një sinjal alarmi për Evropën

Publikuar tek: bota, më 15:25 01-02-2020 Macron reagon pas daljes së Britanisë së Madhe nga BE: Brexit është një sinjal alarmi për Evropën Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron ka reaguar përmes një mesazhi në rrjetet sociale për daljen e Britanisë nga BE-ja.

Presidenti ka paralajmëruar evropianët duke thënë se Brexit është një sinjal alarmi.

"Ka një histori të gjatë midis Francës dhe Britanisë, e bërë nga gjaku, liria, guximi dhe betejat, nuk do ta harroj këtë. Përballë tronditjes që dha Brexit, Evropa duhet të jetë më e fortë dhe të mbetet e bashkuar në negociatat që janë në proces. Për të mbrojtur interesat e francezëve dhe evropianëve", është shprehur Macron.

Ndër të tjera Macron ka thënë se 27 vendet e mbetura të BE-së duhet ta bëjnë Evropën “më sovrane, më demokratike, më afër bashkëqytetarëve dhe për këtë arsye edhe më të thjeshtë në jetën e saj të përditshme dhe se duhet patur sukses për një projekt më të qartë evropian”.

Kujtojmë që Britania e Madhe ka dalë zyrtarisht mbrëmjen e djeshme nga Bashkimi Europian.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Britania e Madhe zgjohet jashtë BE, në rradhë nëpër aeroporte me ballkanasit e kinezët (ÇFARË NDRYSHON TANI)
Rezervat mjekësore drejt fundit, Kina kërkon ndihmën e Europës »
Article Logic
Execution time: 0.011745929718018
array(1) { ["section"]=> string(103) "macron-reagon-pas-daljes-se-britanise-se-madhe-nga-be-brexit-eshte-nje-sinjal-alarmi-per-evropen-193781" }