Macron telefonon May: Marrëveshja e 25 Nëntorit, më e mira e mundshme

Publikuar tek: bota, më 08:03 05-01-2019 Macron telefonon May: Marrëveshja e 25 Nëntorit, më e mira e mundshme

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha homologes së tij britanike, Theresa May, nëpwrmjet një telefonate se marrëveshja që ajo negocioi për largimin e Britanisë nga Bashkimi Evropian ishte “më e mira e mundshme”.

E ardhmja e marrëveshjes së May, varet nga votimi parlamentar, ndërsa edhe thirrjet për një referendum të dytë, të cilin ajo e ka refuzuar vazhdimisht, po shtohen gjithnjë e më shumë.

Vetë kryeministrja britanike shtyu votimin për marrëveshjen, që ishte planifikuar më 8 Dhjetor, pasi kuptoi se nuk kishte numrat e duhur për miratimin e saj, ndërsa po punon të bindë kundërshtarët për votimin e janarit.

“Presidenti riafirmoi mbështetjen e tij për marrëveshjen e arritur më 25 nëntor, e cila është marrëveshja më e mirë e mundshme për të gjitha palët”, tha zyrtari i Pallatit të Elysee, duke komentuar telefonatën mes Macron dhe May.

Ditët e fundit, zërat për një largim të Britanisë nga BE-ja, pa marrëveshje, janë shtuar shumë, por natyrisht që një hap i tillë do të dëmtonte jo pak ekonominë e ishullit, ndaj May kërkon ta shmangë

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012041091918945
array(1) { ["section"]=> string(74) "macron-telefonon-may-marreveshja-e-25-nentorit-me-e-mira-e-mundshme-147553" }