Mafia në Itali, arrestohen 11 të besuarit e Messina Denaros, kapos të Cosa Nostra

Publikuar tek: bota, më 14:49 03-08-2015 Mafia në Itali, arrestohen 11 të besuarit e Messina Denaros, kapos të Cosa Nostra Mateo Messina Denaro

Contrada Lippone është një krahinë e Siçilisë ku besohet se fshihet bosi më i kërkuar i mafies në Europë, Mateo Messina Denaro, i dënuar me vdekje për masakrat e kryera gjatë vitit 1993 në Romë, Milano e Firence.

Në këtë pjesë të Siçilisë është kryer edhe superaksioni i policisë Italiane që ka çuar në pranga 11 burra, disa nga njerëzit më besnik të kreut të “Cosa Nostra”.

Të arrestuarit janë: Vito Gondola, 77 vjeç, Leonardo Agueci, 28 vjeç, Ugo Di Leonardo, 73 vjeç, Pietro e Vincenzo Giambalvo, 77 dhe 38 vjeç, Sergio Giglio, 46 vjeç, Michele Gucciardi, 62 vjeç, Giovanni Loretta, 43 vjeç .

Ata ishin pjesë e rrjetit në Cosa Nostras, me fortesë në fshatrat e thella të Siçilisë dhe që operonin trafikun e drogës, armëve, njerëzve dhe vrasjeve me pagesë në Itali por edhe në Ballkan dhe vende të tjera të Europës.

112807697-652eaaf0-c4ca-478a-b335-64cdb48482a6.jpg

112807342-c3d50ee9-d6b8-4867-8683-4fda59557554.jpg

112808189-133effa6-6702-4874-a393-9b6a0498a62c.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012144088745117
array(1) { ["section"]=> string(85) "mafia-ne-itali-arrestohen-11-te-besuarit-e-messina-denaros-kapos-te-cosa-nostra-17618" }