MAHNITËSE/ Liqeni merr ngjyrën rozë, tërheq mijëra admirues

Publikuar tek: bota, më 07:53 30-03-2019 MAHNITËSE/ Liqeni merr ngjyrën rozë, tërheq mijëra admirues

Një liqen në një park të Melburnit në Australi ka marrë në mënyrë natyrale ngjyrë rozë, duke tërhequr me mijëra admirues.

Ky ngjyrim, sipas zyrtarëve, duket se ka ardhur nga shumë rreze dielli, reshje të pakta dhe temperaturat e ngrohta.

Në kushte të tilla, algat e liqenit kanë prodhuar një pigment të kuq, të quajtur beta karoten, që edhe i ka dhënë liqenit ngjyrën e shumë-pëlqyer. Rezultati ka bërë që turistët t’i vërsulen liqenit, disa edhe të veshur në mënyrë të koordinuar për fotot e tyre në sfondin rozë.

Autoritetet i kanë kërkuar vizitorëve të mos afrohen shumë pasi niveli i lartë i kripës në liqen mund të irritojë lëkurat e ndjeshme. Në mediat sociale, njerëzit po ashtu kanë paralajmëruar të tjerët edhe për një aromë aspak të këndshme në liqen, të ngjashme me atë të vezëve të prishura.

Ngjyra rozë e liqenit, normalisht zgjat deri në vjeshtën e vonë, kur temperaturat më të freskëta e kthejnë atë në ngjyrë blu

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01161003112793
array(1) { ["section"]=> string(64) "mahnitese-liqeni-merr-ngjyren-roze-terheq-mijera-admirues-158459" }