Makina e parë elektrike e Turqisë përfundon turin 14 ditor në Ballkan (Foto)

Publikuar tek: bota, më 16:01 02-05-2016 Makina e parë elektrike e Turqisë përfundon turin 14 ditor në Ballkan (Foto)

Makina e parë elektrike e prodhuar nga Universiteti Trakya në Turqi ka mbyllur turin 14 ditor të shëtitjes në gadishullin e Ballkanit.

“Pehlivan Elektrak”, makina elektrike me fibra karboni udhëtoi përmes Greqisë, Bullgarisë Maqedonisë, Shqipërisë dhe Bosnje Hercegovinës për 14 ditë rresht. Prodhuesit e makinës së parë elektrike në Turqi njoftuan se shumë shpejt do të nisin punën për prodhimin e një makine tjetë hibride me elektricitet dhe energji diellore. Makina peshon 190 kilogram dhe kap shpejtësinë maksimale prej 110 km/h falë baterive me litium.

n_98640_1.jpg

Pehlivan-Elektrak-ekibinden-Vali-ziyareti-3.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Princeshë Charlotte feston sot ditëlindjen e parë
Putin nënshkruan projektligjin, në Rusi do jepen toka falas »
Article Logic
Execution time: 0.0054059028625488
array(1) { ["section"]=> string(80) "makina-e-pare-elektrike-e-turqise-perfundon-turin-14-ditor-ne-ballkan-foto-39269" }