Makina e parë në Shqipëri hyri në vitin 1913. Ja kush ishte pronari i saj (Foto)

Publikuar tek: aktualitet, më 21:49 10-04-2017 Makina e parë në Shqipëri hyri në vitin 1913. Ja kush ishte pronari i saj (Foto)

Makina e parë në shqipëri besohet të ketë hyrë në vitin 1913.

Sipas kësaj fotografie të rrallë të publikuar nga FMImages, makina e parë që ka mbërritur në Shqipëri ka qenë tip Fiat, markë italiane, dhe është blerë nga një shqiptar i quajtur F.Sulioti.

Ishte viti 1913, kur shqiptari nga Çamëria u bë pronari i parë i  këtij automjeti në Shqipëri.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shkrimtari kritikon Bashën në çadrën e protestës: Ti nuk je Hamleti, po raskapit dhe lodh përditë popullin
A ka vrasës me pagesë në Shqipëri? Ja çfarë thotë Drejtori i Policisë së Tiranës »
Article Logic
Execution time: 0.010206937789917
array(1) { ["section"]=> string(83) "makina-e-pare-ne-shqiperi-hyri-ne-vitin-1913-ja-kush-ishte-pronari-i-saj-foto-74749" }