Malajzia zgjedh liderin më të vjetër në botë

Publikuar tek: bota, më 06:47 11-05-2018 Malajzia zgjedh liderin më të vjetër në botë

Mahathir Mohamad zgjidhet kryeministër i Malajzisë. Mohamad, 92-vjeç është kështu udhëheqësi më i vjetër në botë.

Aleanca e tij opozitare arriti të mposhtë koalicionin Barsian Nasional, që kishte qenë në pushtet që kur Majalzia fitoi pavarësinë nga Britania, rreth gjashtë dekada më parë.

Më herët gjatë ditës, kryeministri Najib Razak, udhëheqës i Barsian Nasional ka pranuar humbjen duke thënë se “unë e pranoj verdiktin e popullit”.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011690139770508
array(1) { ["section"]=> string(51) "malajzia-zgjedh-liderin-me-te-vjeter-ne-bote-120314" }