Mali i Zi nën pushtetin e flakëve

Publikuar tek: rajon, më 23:24 19-07-2017 Mali i Zi nën pushtetin e flakëve

Prej disa ditësh tashmë, rajone të tëra të Malit të Zi janë nën pushtetin e flakëve. Policia malazeze  bën me dije se janë disa e fshatra në brigjet e Adriatikut janë gjithnjë e më shumë nën kërcënim.  

Zjarrfikësit që vazhdojnë të përballen me flakët në pyjet e Malit të Zi u është bashkuar dhe një avion ukrainas, pasi vendi kërkoi ndihmë ndërkombëtare për të shuar flakët që po zhdukin gjithçka u del përpara.

Mediat vëndase bëjnë me dije se zjarret që nisën të dielën, të ndihmuar nga erërat e forta, u përhapën në një hapësirë shumë  të gjerë duke mbërritur deri në Split të Kroacisë.

Deri më tani në Malin e Zi dhe në disa rajone jugore të Koracisë, nga zjarret janë shkatërruar mbi 4500 hektarë pyje me pisha dhe bimësi tjetër.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.009598970413208
array(1) { ["section"]=> string(39) "mali-i-zi-nen-pushtetin-e-flakeve-86704" }