Mali i Zi -Shqipëri, 1.72 miliard dollarë për autostradën Adriatiko-Joniane

Publikuar tek: politike, më 16:33 30-11-2015 Mali i Zi -Shqipëri, 1.72 miliard dollarë për autostradën Adriatiko-Joniane Foto ilustruese

Kompania kineze e ndërtimit “China Pacific Construction Group”, më e madhja për nga të ardhurat, nënshkroi një marrëveshje me vlerë 1.72 miliardë dollarë për ndërtimin e një autostrade midis Malit të Zi dhe Shqipërisë, lajmëroi vetë kompania ditën e enjte.

Ndërtimi i kësaj lidhje 280 kilometra do të nisë në pjesën e dytë të vitit 2016 dhe do të përfundojë në vitin 2018, deklaroi presidenti Yan Jiehe përpara gazetarëve, në një konferencë për shtyp në Pekin.

Firma planifikon të përdorë tarifat e rrugës si kolateral për këtë projekt, informoi Yan. “Financimi duhet ende të finalizohet”, shtoi ai.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0081470012664795
array(1) { ["section"]=> string(79) "mali-i-zi-shqiperi-1-72-miliard-dollare-per-autostraden-adriatiko-joniane-26610" }