Maqedonia nuk heq dorë nga Nato, provon të anëtarsohet me emrin e ri

Publikuar tek: rajon, më 20:29 30-08-2017 Maqedonia nuk heq dorë nga Nato, provon të anëtarsohet me emrin e ri

Pas bllokimit që i bëri Greqia në vitin 2008 anëtarsimit të Maqedonisë në Aleancën NATO, fqinjët lindor duket se kanë marrë të tjera hapa.

Pas bllokimit që i bëri Greqia me emrin “Maqedonia”, qeveria e Zaev duket se do të provojë me një tjetër emër, ai besohet se do të jetë (Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë).

Me shumë gjasa emri i ri menduar nga qeveria e Shkupit do të diskutohet në takimin që do të mbahet mes kryeministrit Zaev dhe ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias.

Ministri i Jashtëm grek pritet të mbërrijë në Shkup të enjten dhe deri më tani axhenda është shumë  e ngarkuar, ku besohet se pjesa më e madhe do t’i përkushtohet çështjes së emrit. /newsbomb.al

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021799087524414
array(1) { ["section"]=> string(73) "maqedonia-nuk-heq-dore-nga-nato-provon-te-anetarsohet-me-emrin-e-ri-90673" }