Marrëveshja BE-Turqi për emigrantët, Merkel: Nuk po funksionon siç duhet

Publikuar tek: bota, më 07:37 12-01-2019 Marrëveshja BE-Turqi për emigrantët, Merkel: Nuk po funksionon siç duhet

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se marrëveshja midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë për të frenuar flukset masive të emigrantëve, është jofunksionale dhe kritikoi sistemin ligjor të Greqisë, që favorizon dëbimet.

BE dhe Turqia arritën një marrëveshje në vitin 2016, pasi më shumë se një milion refugjatë dhe emigrantë arritën nga Lindja e Mesme dhe Afrika, në brigjet e Greqisë një vit më parë.

Sipas marrëveshjes, kushdo që kalon në Greqi nga Turqia dhe që nuk kualifikohet për azil, duhet të kthehet dhe për çdo refugjat sirian që kthehet në Turqi nga ishujt grekë, një tjetër do të rivendoset në BE.

“Për fat të keq nuk po funksionon siç duhet', tha Merkel

Merkel përfundoi një vizitë dy-ditore në Athinë, ku u takua me Kryeministrin grek Alexis Tsipras. “Sistemi juridik grek është shumë i komplikuar dhe në njëfarë mënyre dërgimi i prapambetjes (i emigrantëve) nuk po funksionon”,  tha ajo.

“Gjithkush e di se sapo jeni në një ishull grek, mund të arrini në kontinent dhe sapo të jeni në kontinent, atëherë mund të shkoni në një mënyrë apo një tjetër në Gjermani, Suedi, Austri apo diku tjetër, kështu që ne po mbështesim migracionin e paligjshëm”, tha Merkel.

“Ka shumë irakianë, shumë afganë dhe shumë të tjerë për të cilët nuk kemi zgjidhje në marrëveshje. Europa duhet të kujdeset edhe për këtë. Është pak e komplikuar, por në afat të gjatë nuk është e pranueshme që disa vende evropiane thonë se ky problem nuk na intereson”, u hsopreh Merkel.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012966871261597
array(1) { ["section"]=> string(77) "marreveshja-be-turqi-per-emigrantet-merkel-nuk-po-funksionon-sic-duhet-148457" }