Marrëveshja bërthamore me Iranin, ja kur pritet VENDIMI nga Trump

Publikuar tek: bota, më 08:24 08-05-2018 Marrëveshja bërthamore me Iranin, ja kur pritet VENDIMI nga Trump Donald Trump

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump pritet të njoftojë sot nëse Uashingtoni do të tërhiqet nga marrëveshja bërthamore me Iranin.

Trump ka njoftuar përmes një postimi në Twitter se do të bëjë publik vendimin e tij lidhur me këtë çështje, të martën në orën 14:00, sipas orës lokale në Uashington.

“Do të njoftoj për vendimin tim mbi marrëveshjen me Iranin nesër nga Shtëpia e Bardhë në orën 14”, ka shkruar Trump.

Presidenti Trump është kritikues i marrëveshjes së arritur më 2015 mes Iranit dhe fuqive botërore, e cila i mundëson Teheranit lehtësim të sanksioneve në këmbim të frenimit të programit bërthamor.

Më herët presidenti Iranian Hasah Rohani ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do të pendohen nëse tërhiqen nga pakti bërthamor.

ttt.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Aksident i rëndë në Zvicër, vdes shqiptari, plagoset gruaja dhe e bija
»
Article Logic
Execution time: 0.011527061462402
array(1) { ["section"]=> string(71) "marreveshja-berthamore-me-iranin-ja-kur-pritet-vendimi-nga-trump-119901" }