Marrëveshja bërthamore me Iranin, Macron thotë se nuk ka ‘plan B’

Publikuar tek: bota, më 06:47 23-04-2018 Marrëveshja bërthamore me Iranin, Macron thotë se nuk ka ‘plan B’

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha në një intervistë për Fox News se ai nuk ka ‘plan B’ për marrëveshjen bërthamore me Iranin, të arritur më 2015.

Në këtë intervistë ai tha se Shtetet e Bashkuara duhet të vazhdojnë të qëndrojnë në këtë marrëveshje, për aq kohë sa nuk ka ndonjë opsion më të mirë.

Macron gjithashtu tha se Shtetet e Bashkuara, Franca dhe aleatët e tjerë do të kenë rol “shumë të rëndësishëm”, në rindërtimin e Sirisë, pasi lufta civile të ketë përfunduar, shkruan Rel, transmeton newsbomb.al.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump thotë se marrëveshja bërthamore me Iranin, “ka të meta të tmerrshme”. Ai ka kërkuar nga aleatët evropianë, nënshkrues të këtij pakti, që ta përmirësojnë atë.

Trump ka vendosur një afat deri më 12 maj që kjo marrëveshje të përmirësohet. Në të kundërtën, ai ka kërcënuar se SHBA do të largohet nga marrëveshja.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011590003967285
array(1) { ["section"]=> string(69) "marreveshja-berthamore-me-iranin-macron-thote-se-nuk-ka-plan-b-117909" }