Marrëveshja e Brexit, kryeministrja May kërkon shtyrjen e procesit

Publikuar tek: bota, më 22:08 02-04-2019 Marrëveshja e Brexit, kryeministrja May kërkon shtyrjen e procesit Kryeministrja e Britanise se Madhe, Theresa May

Theresa May ka pranuar se Brexit do të duhet të vonohet më shumë se sa afati i parashikuar.

Kryeministrja ofroi bisedime me Jeremy Corbyn mbi një plan të ri të përbashkët përsa i përket marrëdhënieve finale në mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Europian.

Pas një mbledhjeje të kabinetit qeveritar, kryeministrja May tha se marrëveshja aktuale e BREX-it nuk mund të ndryshohej, por premtoi që do të rinegociohej një marrëveshje e re politike me BE-në.

Kryeministrja britanike tha se nëse marrëveshja me Corbyn nuk do të bëhet, atëherë vendimi do të kalojë në Parlament dhe premtoi në mënyrë thelbësore që do ndiqte urdhrat e deputetëve.

Ndërkohë bisedimet me kreun e opozitës Jeremy Corbyn janë bërë edhe më parë dhe kanë dështuar. Marrëveshja aktuale kryeministres May, e fokusuar te divorci dhe marrëveshja e tanishme politike mbi marrëdhëniet Mbretëria e Bashkuar-Bashkimi Europian duket se ka përfunduar.

Për të përfituar një marrëveshje të re ndërpartiake, May do të duhet të bëjë lëshime përsa i përket çështjes së Brex-it.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012589931488037
array(1) { ["section"]=> string(72) "marreveshja-e-brexit-kryeministrja-may-kerkon-shtyrjen-e-procesit-158948" }